Laptop ve Bilgisayar Ram

Laptop ve Bilgisayar Ram

Laptop ve Bilgisayar Ram
adana notebook servisi olarak notebook ram lerin satışını teknik servis hizmetini sunmaktayız.

Teknik Servisimizde Bilgisayar ve laptopların Ramları 15 dk montajı yapılmaktadır.

Bir dizüstü bilgisayara Ram eklenmek istendiğinde ortaya birçok sorun çıkar. Dizüstü bilgisayarlar normal bilgisayarlara göre ram ekleme konusunda daha kısıtlıdırlar. Dizüstü bilgisayarlara çok fazla belek eklenme imkânı yoktur çünkü şuan orta düzeyde bir dizüstü bilgisayar da 2 adet ram slotu bulunur.

Bazı üreticiler sisteminizde 2 GB ram varsa bunu 1 GB artı 1 GB olarak tasarladılarsa durum daha vahimdir çünkü zaten 2 slot olduğu için takacak yer kalmamıştır. Peki masaüstünde durum nasıl? Masaüstü PC lerde bilgisayar alırken en az 4 ram slotlu seçme şansımız var dizüstünde yukarıda da belirttiğimiz gibi şuan piyasada ürünler in %99 u zaten 2 slotlu olduğu için seçim şansımız yok. Durum böyle olunca biz dizüstü bilgisayarımıza ram takamayacak mıyız? tabiki takabiliriz ama bu bize biraz maliyetli olabilir. Çünkü laptopumuzda ram takacak yer yoksa yer açmak için 1 GB lık belleğin birini çıkarıp 2 GB lık bir bellek takabilirsiniz. Böylece toplam ram miktarını 3 GB a çıkartırsınız. Buda yetmaz diyorsanız diyer 1 Gb lık ramı de söküp onun yerine yine 2 Gb ram taktıgımızda toplamda 4 GB ram elde etmiş oluruz.

Peki ne kadar Ram bizim için yeterli?

Ne kadar ram gerekli olduğunu anlamak için yazılım gereksinimlerini yani bilgisayarınızda normal gündelik zamanlarda hangi programları kullanıyorsunuz ve bilgisayarınız bu programların tüketiminden sonra ne kadar ram tüketiyor.

Bunu anlamak kolay bilgisayarınız Windows ortamında iken CTRLALT+DELETE tuşlarına beraber basın ve “Görev yöneticisini başlat” ın Görev yöneticisi açıldığında performans sekmesine gelin bilgisayarınız ne kadar ram kullanıyor bu alanda görebilirsiniz.

Bu ekranda toplam sistem belleğini (Ram) ve kullanılan bellek miktarını görebilirsiniz. Ayrıca biraz daha işlemleri detaylandırmak için “işlemler” sekmesine gidin ve hangi program kaç MB ram kullanıyor isterseniz inceleyebilirsiniz.

Peki Ram in standart bir boyutu var mıdır? Sistemimde kaç GB ram olsa iyi olur sorusuna cevap olarak aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Asgari: 2GB

Optimum: 4 veya 8GB

En iyi: 16 veya 32 GB

Evet artık programlar kendilerini ram de hazır halde bekletiyor bunun için ram miktarı ne kadar çok olursa sistem o kadar rahat çalışır. Bilgisayarınıza ram eklemekten çekinmeyin fazla ram den hiçbir zarar gelmez aksine bilgisayarınız çok daha rahat ve akıcı çalışır.

Tabi bu yukarıdaki tablo artık Windows 7 ye göre çizildi çünkü Win xp 1 GB ram de bile aşağı yukarı çalışabiliyor. Şunuda unutmadan eklemek gerek, bilgisayarınıza 4 GB üzeri ram ekleyecekseniz eğer 4 GB üzerini görebilmeniz için işletim sisteminizin 64 bit olması gerekli yoksa ram eklemenin hiçbir anlamı kalmaz.

Ram Bellek Türleri

En yeni dizüstü bilgisayarlarda şuan DDR3 bellek kullanılır. Yani yeni bir dizüstü aldığınızda belek çeşidi kesin DDR 3 olacaktır. Bir önceki revizyonda ise DDR 2 belekler vardı yani dizüstünüzde DDR 3 veya DDR2 bellek çeşitlerinden birinin bulunduğu kesindir. DDR 1 ise çok eskide kaldı ama hala eski dizüstü bilgisayarlarını kullananlar var bu yüzden bu konu genel anlamda yükseltmeleri içeriyor.

Aşağıdaki bellek çeşitleri en hızlıdan en yavaşa doğru gidiyor. Bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda hangi bellek türü olduğunu anlamak için everest programını indirip sistem bilgilerinizi inceleyebilirsiniz